Technologia ColorJet Printing (CJP)

Proces tworzenia modeli w technologii druku CJP polega na selektywnym zespalaniu materiału proszkowego za pomocą strumieniowo dozowanej cieczy zespalającej. Zaletami tej technologii są szybki czas budowy modeli (2-4 cm wysokości modelu/godz.), niskie koszty eksploatacji oraz możliwość druku modeli wielobarwnych.

Budowa modeli przebiega kilkuetapowo. Załączone do drukarki oprogramowanie 3DPrint importuje plik, który następnie jest dzielony na bardzo cienkie warstwy. Te z kolei są przesyłane kolejno do drukarki, która zespaja je w całość tworząc fizyczny model będący precyzyjnym odzwierciedlenie projektu CAD. Model tworzony zostaje warstwowo poprzez zespalanie materiału proszkowo za pomocą specjalnego, kolorowego lepiszcza. Elementem dozującym ciecz jest głowica drukująca przypominająca swoją budową standardową głowicę drukarek atramentowych. Proces nakładania i zespajania poszczególnych warstw jest powtarzany do momentu ukończenia budowy całego modelu.

Drukarki 3D serii ProJet x60 to najszybsze rozwiązania w swojej klasie – 5 do 10 razy szybsze niż konkurencyjne urządzenia. Oznacza to, że modele powstają w przeciągu godzin zamiast dni. W odróżnieniu od innych systemów umożliwiają budowę wielu różnych modeli jednocześnie zwiększając znacznie możliwości produkcyjne. Przewaga drukarek ProJet x60 polega na dużej uniwersalności zastosowań. Z powodzeniem sprawdzają się przy tworzeniu modeli architektonicznych,dizajnerskich, medycznych, edukacyjnych, odlewniczych, inżynieryjnych, rozrywkowych a także wielu innych.

Urządzenia serii ProJet x60 są ekonomiczne w użytkowaniu a przez to stały się popularnym narzędziem do tworzenia modeli edukacyjnych na uczelniach technicznych. Szybka praca systemu i niskie koszty druku powodują, że jedno urządzenie swobodnie zaspakaja potrzeby 20-30 studentów. Tworzone modele drukowane są bez jakichkolwiek elementów podporowych dlatego proces ich oczyszczania jest szybki i nieskomplikowany.

ProJet x60 to jedyne na rynku w pełni kolorowe drukarki 3D. Najwyższe modele urządzeń chechuje szeroki gamut kolorystyczny – ponad 90% dostępnych kolorów programuAdobe® Photoshop®. Kolor jest idealnym sposobem przekazu pomysłu, koncepcji. Zdecydowanie ułatwia komunikację pomiędzy twórcą a odbiorcą. Jest bardzo ważnym elementem przy tworzeniu zarówno makiet architektonicznych jak i wszelkich prototypów. Kolorowe modele lepiej oddziałują na wyobraźnię. Przy pomocy kolorowych drukarek 3D można łatwiej nadać modelowi niepowtarzalny charakter, czy też zwrócić uwagę odbiorcy na wybrany szczegół np. dodając komentarz, numer, logo czy inny znak wpływający na ogólny kształt wizualny produktu.

Urządzenia ProJet x60 to najbardziej ekonomiczne systemy druku 3D na rynku. Praca maszyn oparta jest na bardzo ekonomicznej technologii druku inkjet’owego. W rezultacie koszty materiałowe tej technologii są znacznie niższe niż jakiegokolwiek innego systemu grupy Rapid Prototyping. Bardzo ważną zaletą jest pełna odzyskiwalność materiału budulcowego. Niewykorzystany w czasie druku proszek wraca z powrotem do zasobnika i jest wykorzystywany ponownie przy produkcji kolejnych modeli.

Drukarki 3D serii ProJet x60 wyznaczają standardy prędkości, koloru, ekonomiczności oraz prostoty obsługi. Obecna generacja urządzeń jest przystosowana do pracy w standardowych warunkach biurowych. Operator po przebytym kilkugodzinnym szkoleniu jest w pełni przygotowany do swobodnego korzystania z możliwości drukarki 3D tak jak każdego innego, standardowego wyposażenia biurowego. Najnowszą serię urządzeń chechuje nowoczesny standard komunikacji z drukarką za pomocą mobilnych urządzeń tj. tablet czy smartfon.

Komponenty stosowane w procesie druku 3D są ekologiczne.

[wpsc_products category_url_name=’technologia-cjp’]

Comments are disabled.