Światowa premiera nowych urządzeń w technologii ATO

Podczas piatej edycji targów Formnext we Frankfurcie nad Menem (19-22.11.2019 r.) obok sztandarowego atomizera ATO Lab stanęły nowe urządzenia ATO, wykraczające poza dotychczasowe spectrum zastosowań, pozwalające na produkcję niewielkich ilości proszków metali na potrzeby laboratoryjne i przemysłowe.

Od czasu wprowadzenia na rynek ATO Lab, ani na chwilę nie spoczęliśmy na laurach. Chęć rozwoju jeszcze bardziej zmotywowała nas do badań i analiz potrzeb naszych klientów. Idąc pod prąd ograniczeniom technologicznym, wysokim kosztom i barierom przestrzennym, powstały urządzenia skrojone pod zwiększone wymagania laboratoryjnej produkcji proszków metali oraz atomizacji metali szlachetnych. Dodatkowo zaprezentowaliśmy „proof of concept” urządzenia Pro, bardziej uprzemysłowionej wersji ATO.

W ofercie 3D Lab już prezentuje się pełne i wciąż rosnące portfolio urządzeń ATO:

ATO Lab | ATO Lab Plus – w nowej odsłonie

ATO Lab, to pierwsze na świecie kompaktowe, o bardzo szerokich zastosowaniach urządzenie, które cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem w gronie odbiorców potrzebujących w szybki i ekonomiczny sposób wyprodukować niewielką ilość proszku we własnych laboratoriach badawczych. Użytkownicy mogą nie tylko ograniczyć koszty produkcyjne, ale też znacznie przyspieszyć proces badań i wprowadzania kolejnych materiałów w przemyśle.

Doskonalenie produktu przyświecało myśli optymalizacji procesu atomizacji w laboratorium. Zaowocowało to udaną produkcją nowej, bardziej zaawansowanej wersji ATO LAB PLUS z systemem pomp próżniowych pozwalających na szybkie przygotowanie właściwych warunków pracy z zachowaniem wyjątkowo niskiego poziomu tlenu, w celu osiągnięcia najwyższej możliwej czystości chemicznej materiałów. Zastosowana w urządzeniu technologia ultradźwiękowej atomizacji materiału pozwala na osiąganie sferycznych cząstek o średnicy od 20 do 100 µm – cały proces przeprowadzany jest w atmosferze gazu osłonowego.

Dobrze uszczelniona komora technologiczna umożliwia produkcję reaktywnych proszków metali i ich stopów takich jak: tytan czy aluminium. ATO Lab Plus to także zwiększona produktywność. Nowy moduł Multi Bolt Rod Feeding System (MBRFS) znacząco poprawia wydajność dzięki mechanizmowi podawania wielu prętów – automatycznego magazynu dla wielu śrub używanych w jednorazowym procesie atomizacji.

Planowane wdrożenie przewidziane jest na 01.2020

Find out more – ATO Lab | Lab Plus brochure

 

ATO Noble – nowy wymiar atomizacji proszków metali szlachetnych

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń i współpracy z przedstawicielami rynku metali szlachetnych stworzyliśmy przełomowe rozwiązanie ATO Noble do proszkowania metali szlachetnych.

ATO Noble jest odpowiedzią na potrzeby klientów w zakresie ekonomicznej atomizacji drogich i rzadko występujących stopów metali. Brak ograniczeń w zakresie minimalnego wsadu oraz łatwość przezbrojenia systemu na kolejny materiał gwarantuje zachowanie wysokiej ekonomiki i swobody procesu atomizacji.

W rezultacie zastosowania precyzyjnie skalibrowanego układu ultradźwiękowego możemy przetwarzać materiały takie jak złoto, srebro, platyna itp., bez obawy o straty cennego surowca.

Zero Losses Technology

Zdajemy sobie sprawę, że każdy gram materiału jest na wagę złota, dlatego tworząc Ato Noble kierowaliśmy się uzyskaniem jak najlepszego współczynnika przepływu proszku. Udało nam się to osiągnąć, co bezpośrednio wpłynęło na wydajność całego procesu. Dzięki temu jesteśmy w stanie przetwarzać do 100% proszku przeznaczonego do atomizacji. W połączeniu z dedykowanym systemem filtracyjnym minimalizujemy straty materiałowe najcenniejszych stopów oraz ułatwiamy ich późniejszy odzysk w celu ponownego wykorzystania.

Planowane wdrożenie przewidziane jest na 01.2020

Find out more – ATO Noble brochure

 

Innowacyjność, wydajność, komfort pracy – inaczej ATO Pro

ATO Pro to koncept urządzenia zbudowanego na naszych doświadczeniach i oczekiwaniach klientów, którzy jednym głosem zwracają uwagę na wysokie koszty dostępnych na rynku proszków metali oraz brak możliwości produkcji własnego materiału wsadowego do drukarek 3D w technologii SLM. ATO Pro rozwiązuje te problemy stając się niezbędnym urządzeniem w ciągu linii technologicznej, dając możliwość kontroli pełnego procesu – od momentu powstania proszku do finalnego produktu jakim są drukowane części 3D.

Faster, better, stronger

W celu uzyskania wysokiej jakości materiału przy zachowaniu ciągłości produkcji, ATO Pro zostało wyposażone w nowoczesny system automatycznej optymalizacji procesu atomizacji, który dążąc do utrzymania najlepszego możliwego efektu samodzielnie monitoruje prawidłowość jego przebiegu, w razie potrzeby korygując parametry atomizacji.

W ATO Pro maksymalizujemy wydajność pracy maszyny, minimalizując tym samym czas potrzebny na rozruch procesu za sprawą zastosowania pompy próżniowej. Dzięki wyposażeniu w innowacyjny system podawania materiału w postaci drutu lub pręta z możliwością załadunku aż 10 wkładów, dodatkowo skracamy cenny czas potrzebny na przezbrojenie maszyny w nowy materiał.

Mając na uwadze najwyższą jakość, nie zapomnieliśmy też o wysokim komforcie pracy. Stawiając na automatyzację wyposażyliśmy ATO Pro w oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do urządzenia, co pozwoli operatorowi na szybką ingerencję z dowolnego miejsca na świecie.

Rozwiązanie będzie dostępne w sprzedaży w ciągu dwóch lat.

Find out more – ATO Pro brochure

 

To tylko garść możliwości. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu po więcej: mariusz.lesniak@3d-lab.pl

Comments are disabled.