Rekonstrukcja Orła Wilanowskiego w Muzeum Pałacu w Wilanowie

W czerwcu 2012 roku pracownia 3D Lab podjęła się wydrukowania w 3D modelu na potrzeby rekonstrukcji Orła Wilanowskiego, o czym można przeczytać w naszym archiwum oraz na facebooku.

Oryginalna rzeźba umieszczona na kolumnie, zaprojektowana w 1856 r. przez Christiana D. Raucha dla Hr. Augusta Poniatowskiego, została wówczas umieszczona w ogrodach pałacowych. Podczas niemieckiej okupacji monument został niemalże całkowicie zniszczony. Konserwatorzy podjęli się próby idealnego odtworzenia pierwowzoru (zarówno formy jak i materiału). Odnalezione szczątki orła zostały zeskanowane, a następnie poddane cyfrowej rekonstrukcji 3D. Na tej podstawie powstała wizualizacja modelu maksymalnie podobnego do oryginału.

W celu analizy formy obiektu, 3D Lab wykonało wydruk 3D, z którego uzyskano odlewy próbne, a następnie model docelowy. Na zdjęciach porównawczych można zaobserwować różnicę w precyzji oraz estetyce pierwotnej atrapy oraz repliki odlanej ceramicznie z wydruku 3D.

Zgodnie z zapowiedzią, Orła Wilanowskiego wykonanego przy naszym udziale przez pracownię Macieja Rybki można już dziś podziwiać w ogrodach Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Galeria zdjęć:

Comments are disabled.