Proteza wydrukowana w 3D z pomocą psu


Pies Derby urodził się z wadą przednich łap, które przypominały płetwy. Derby miał problemy z poruszaniem się, ale jako szczeniak wykazywał wielką determinację do zabawy i ruchu. Chociaż radził sobie na miękkich powierzchniach, w domu, nie było mowy o jego spacerach na podwórku. Wtedy z pomocą przyszły protezy wydrukowane w 3D!

Przypadkiem Derbiego zajęła się miłośniczka i ratowniczka zwierząt Tara Anderson. Jako wolontariuszka, zgłosiła się do wspierania psa poprzez Peace & Paws w Hillsborough, instytucję ratującą zwierzęta, oraz do współpracy z nimi nad konstrukcją, która umożliwiłaby psu poruszanie się.

Tara, zatrudniona w 3D Systems, znała możliwości druku 3D, dlatego wykluczała rozwiązania proste, które nie pozwoliłyby psu na maksymalne wykorzystanie swoich możliwości. Aspirowała do stworzenia protez, a do pomocy przy pracy poprosiła ekspertów z biura oraz Derrica Campana, protetyka zwierzęcego z Animal Ortho Care z Chantilly.

Derrick i zespół 3D Systems pracowali nad praktycznym rozwiązaniem. Na początkuwykonali ręcznie wyrzeźbione z gipsu podstawki, które podtrzymywały przednie łapy psa, a potem skanerem 3D Geomagic Capture pobrali wymiary psa. Model 3D konturu zaimportowano do oprogramowania Geomagic Freeform, aby zamodelować protetyczne łapy i połączyć je ze skanami anatomii Derby. W międzyczasie Derby został przekazany rodzinie zastępczej, która brała udział w projekcie i obserwowała działanie protez.

Niestety, pierwsza próba okazała się porażką. Derby nie rozumiał co się dzieje i nie potrafił utrzymywać balansu. Protezy nie odpowiadały elastycznością tempu, które narzucał pies.

Jako dyrektor działu produktów CJP w 3D Systems, Tara miała duże doświadczenie w druku 3D i architekturze, wiedziała zatem, że pierwszy nieudany projekt nie oznacza, że sprawy nie da się rozstrzygnąć. Rozpoczęła więc pracę nad nową konstrukcją. Następnego dnia naszkicowany projekt odwzorowano w modelu 3D i przystąpiono do jego wydruku 3D na maszynie ProJet 5500X, wielomateriałowej drukarce 3D od 3D Systems.

Nowy model od razu się przyjął. Reakcja Derbiego była naturalna, poruszał się sprawnie, a nawet zaczął biegać. Efekty nowego projektu były bardziej niż satysfakcjonujące. Chociaż przyniósł oczekiwany skutek, Tara kontynuowała ingerencję w model, drukując go przy wyższych proporcjach materiałów gumowych dla lepszego komfortu psa i przyczepności protezy do podłoża.

To jest właśnie piękno druku 3D. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

Comments are disabled.