Początek zmian w 3D Systems

Dnia 28 grudnia 2015 3D Systems ogłosiło, że zaprzestaje produkcji konsumenckich drukarek 3D Cube®, pozostawiając w portfolio rozwiązań FFF jedynie drukarkę 3D CubePro, która stanowi bardziej złożone i zaawansowane środowisko pracy. Platforma Cubify.com zostanie zamknięta 31 stycznia 2016 roku. Sprzedaż drukarek 3D (CubePro i Cube® do wyczerpania zapasów) oraz wsparcie techniczne będzie odbywać się przez nową platformę e-commerce pod główną domeną 3DSystems.com. Wszelkie inne działania takie jak sprzedaż modeli 3D, drukowanej biżuterii, gadżetów, mebli i innych dostępnych wcześniej na stronie Cubify.com nie będzie dłużej kontynuowane.

Technologia FFF znana powszechnie jako FDM polega na tworzeniu obiektów 3D z topionych filamentów. W ostatnich latach stała się najbardziej popularną technologią pośród innych metod wytwarzania przyrostowego, głównie ze względu na przystępność cenową, ogólną dostępność materiałów oraz łatwość w użytkowaniu.

Decyzja zarządu 3D Systems odnosi się do nowej strategii korporacji polegającej na skupieniu zasobów i wykorzystaniu ich w najbliższej przyszłości w obszarach, w których druk 3D będzie rozwijał się najbardziej dynamicznie. Zarząd uważa, że koncentracja na opracowywaniu nowych zastosowań oraz ulepszanie zaawansowanych systemów produkcyjnych bardziej przyczyni się do rozwijania branży i technologii druku 3D oraz, że będzie bardziej opłacalne dla samej korporacji przynosząc wyższy zwrot z inwestycji i wyższy zysk.

Zmiany w 3D Systems zaczęły się już nieco wcześniej. Dnia 28 października 2015 roku Avi Reichental, ówczesny CEO, zakończył współpracę z korporacją za porozumieniem stron. Reichental podsumował współpracę słowami „Jestem bardzo wdzięczny, że miałem możliwość przewodzenia i budowania tej wspaniałej firmy przez ostatnie 12 lat i nie mam wątpliwości, że jej przyszłość będzie kształtować się pomyślnie”.

W celu ustanowienia nowego CEO, który będzie pełnił swoją funkcję przez kolejne długie lata, utworzono komitet zarządzający z Charlesem Hullem, założycielem korporacji, na czele. Tymczasowym CEO ogłoszono Andrew Johnson, który pełni stałą rolę Dyrektora ds. prawnych. W komitecie zasiedli także Mark Wright, Dyrektor ds. Operacyjnych oraz David Styka, Dyrektor Finansowy.

Na przestrzeni lat 3D Systems odniosło wiele korzyści dzięki wizjonerskiemu przewodnictwu Avi’ego Reichentala. Niestety jednak ostatnie wyniki finansowe firmy ogłoszone 4 listopada 2015 stały się dowodem na to, że 3D Systems potrzebuje przeprowadzenia zmian. Główną przyczyną znacznego spadku marży zysku brutto w porównaniu do roku 2014 był negatywny wpływ produktów konsumenckich. Charles Hull ogłosił, że zmiany, które zostaną wprowadzone, znajdą odwzorowanie w ulepszonych produktach profesjonalnych i produkcyjnych, efektywniejszym wykorzystaniu zasobów i wzmocnionej pozycji na rynku.

Konsekwencją zmian jest stworzenie nowej, ulepszonej linii wielomateriałowych drukarek 3D MJP 3600 oraz nowej maszyny do druku 3D z metali ProX DMP 320, których bardziej szczegółowe informacje ujawnimy już wkrótce.

Comments are disabled.