Od czasu pojawienia się serii drukarek 3D ProJet x60 wiadomo było, że są one fantastycznymi maszynami przeznaczonymi do budowania w pełni kolorowych, pomniejszonych modeli architektonicznych. Z czasem zrozumiano, że spektrum ich zastosowań w obrębie modeli koncepcyjnych jest znacznie szersze. W tym miesiącu grupa studentów architektury z College’u UC Berkeley, szkole wyspecjalizowanej w projektowaniu środowiska, postanowili za pomocą druku 3D stworzyć niezwykłe dzieło, swoją wielkością wielokrotnie przekraczające obszar roboczy maszyny. „Bloom” został odsłonięty podczas piątej corocznej uroczystości podsumowania osiągnięć społeczności działającej w szkole. Mierzy ok. 275 cm wysokości i ok. 365 cm długości i głębokości, co oznacza, że jest największą, ale równocześnie najbardziej precyzyjną strukturą polimerową otrzymaną z drukarki 3D do tej pory.
Złożony z 840 masowo skastomizowanych części, „Bloom” został wydrukowany z cementowego polimeru opracowanego przez opiekuna projektu, profesora Ronalda Raela. Masowa kastomizacja odnosi się do możliwości druku 3D i polega na jednoczesnym otrzymywaniu wielu różnych wyjątkowych i niepowtarzalnych kształtów opisanych przez projekt 3D. Oznacza to, że artyści, architekci i inżynierowie mogą projektować i drukować w 3D duże ilości złożonych i skomplikowanych struktur bez żadnych dodatkowych kosztów, bez wydłużenia czasu realizacji – nie mają więc konieczności znalezienia kompromisu pomiędzy ceną, czasem a założeniami geometrii projektu.
Zespół Raela zaprojektował części tak, aby pozwolić światłu przenikać przez ściany, dając wrażenie dynamicznej bryły, spójnej z kwiecistym deseniem. Struktura drukowała się na 11 maszynach z serii ProJet x60, a następnie została ręcznie złożona przez studentów.
To co wyróżnia projekt spod oka Raela od innych wydrukowanych w 3D struktur na bazie cementu, to technika zaimplementowana dzięki maszynom ProJet x60. Wiele ze współczesnych drukarek 3D pozwalających na druk z cementu wykorzystuje mokry materiał wytłaczany przez dyszę, co daje efekt surowego modelu. Ponieważ Rael zmieszał cement z polimerami i włóknami, jego produkt końcowy wyróżnia się wysoką rozdzielczością części, które są jednocześnie mocne i lekkie.
„Bloom” transportowany będzie w różne miejsca świata. Zapraszamy do obejrzenia galerii i dalszej lektury na temat obiektu: http://www.emergingobjects.com/projects/bloom-2/