Nie szyjemy, drukujemy! 3D Lab i polskie krawcowe w akcji szycia masek dla medyków.

Włączyliśmy się do działającej lokalnie akcji pomocowej „Warszawa szyje maski dla medyków”, w ramach ogólnopolskiego projektu #polskiekrawcowewakcji. Jak? Nie szyjemy, drukujemy!

Od początków epidemii w Polsce, w Warszawie i okolicach ponad 2200 osób o ogromnych sercach pracuje w zakątkach swoich domów, szwalniach i małych zakładach krawieckich, każdego dnia szyjąc tysiące maseczek dla szpitali, hospicjów, domów dziecka, domów opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, noclegowni w których przebywają bezdomni, przychodni, szpitali, pielęgniarek i lekarzy. Dzięki wsparciu szyjących wolontariuszy, koordynatorów i osób zaangażowanych przy transportcie przekazano już ponad 40 000 maseczek! To imponujaca suma, a jednak zapotrzebowanie nie maleje.

Gumki ulegają zniszczeniu po praniu w wysokich temperaturach, bawełniane tasiemki się kończą, dlatego krawcowe zmuszone są do samodzielnego szycia troczków do maseczek, co jest wyjątkowo żmudne i czasochłonne. Przydatny okazuje się lamownik– narzędzie, które wielokrotnie przyspiesza szycie maseczek, jednak nie jest powszechnie dostępnym udogodnieniem. Kreatywnośc nie zna granic! Wiele szyjących we własnym zakresie próbuje stworzyć taki mechanizm – z puszek, kartoników i nawet klocków lego!

W odpowiedzi na rosnące potrzeby wspieranych i wspierających gama zastosowań druku 3D ciągle się rozszerza. Projekt lamownika w tej technologii opracowany przez UniSens, przeznaczony jest do błyskawicznego 4-warstwowego składania 35mm taśmy. Ustawia się go tuż przed stopką maszyny szyjącej i przewleka przez niego taśmę. Ciągnięta przez maszynę do szycia taśma zwija się w czterowarstwowy troczek. Cały proces zamiast minut, może zając nawet kilka sekund!

Razem z partnerem LS Cezary Sułkowski z wykorzystaniem drukarek 3DSystems w technologii DLP FabPro 1000 i Figure 4 oraz MJP ProJet 2500 Plus wydrukowaliśmy pierwszą partię narzędzi, które już pozwalają na szybszą i mniej uciążliwą pracę krawcowym. W akcji współpracujemy także z 3D Phoenix, który dostarczył modele powstałe w technologii #DLP (NXE 400).

Niech dobro rozchodzi się ze zdwojoną siłą!

Jeśli Ty też chcesz wspomóc lub wesprzeć finansowo akcję #polskiekrawcowewakcji zajrzyj tutaj: https://zrzutka.pl/polskie-krawcowe-w-akcje. W sprawie druku lamowników zapraszamy do kontaktu z nami lub autorami modelu.

Dziękujemy!

Comments are disabled.