Najwyższej jakości soczewki bezpośrednio z drukarki 3D!

Screen Shot 2017-04-26 at 11.27.28

 

 

 

 

Najwyższej jakości soczewki bezpośrednio z drukarki 3D!

Firma TecNiq wykorzystuje stereolitograficzną drukarkę 3D ProJet 6000 celem poprawy jakości oferowanych klientom produktów oraz zdobycia nowych rynków. Jeff Condon, prezes TecNiq, firmy specjalizującej się w produkcji elementów oświetlenia LED, doskonale wie jak przekroczyć granicę pomiędzy światem realnym i wirtualnym.

Zarządzana przez niego firma opracowała oprogramowanie będące w stanie wykonać kilka miliardów obliczeń na sekundę. Ich rezultatem jest projekt soczewek o optymalnej wartości energetycznej, żywotności oraz cenie. Dzięki zakupowi stereolitograficznej drukarki 3D (SLA) ProJet 6000, TecNiq otworzyła sobie drogę do produkcji przedmiotów, które jeszcze do niedawna pozostawały wyłącznie w sferze marzeń jej pracowników.

TecNiq korzysta z możliwości oferowanych przez ProJet 6000 niemalże na każdym etapie swojej działalności. Drukarka 3D umożliwiła firmie TecNiq eksperymentowanie z projektami soczewek oraz opracowywanie modeli plastikowych, które to zaprezentować można zainteresowanym nabyciem faktycznych produktów konsumentom. Zastosowanie drukarki trójwymiarowej pozwoliło także firmie zainteresować swoim profilem działalności nowych i utrzymać przy sobie obecnych klientów.

ProJet 6000 wykorzystuje metodę druku stereolitogaficznego, co umożliwia tworzenie dokładnych oraz trwałych prototypów, komponentów większych konstrukcji oraz modeli trójwymiarowych. Maksymalna wielkość przedmiotu drukowanego to 250 x 250 x 250 mm. Warto także nadmienić, iż operatorzy urządzenia mają możliwość stosowania rozlicznych materiałów bazowych, dzięki czemu nie muszą oni ograniczać się wyłącznie do plastiku. Dokładność wydruku wynosi 0,025–0,05 mm na każde 2,5 centymetra części drukowanej przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej szybkości pracy. Co więcej, autorskie oprogramowanie daje możliwość szybkiej konfiguracji, optymalizacji, wprowadzania zmian oraz monitorowania przebiegu procesu drukowania.

Zdaniem Condona, niezwykle istotną zaletą drukarki 3D ProJet 6000 jest fakt, iż jest ona niezwykle prosta w obsłudze. “Jej relatywna prostota była dla nas początkowo wielkim zaskoczeniem” powiedział prezes. “Obawialiśmy się, że do obsługi drukarki zatrudnić będzie trzeba przeszkolonego eksperta, jednakże jak się okazało – nasi inżynierowie i technicy już od pierwszych dni po montażu byli w stanie bezproblemowo ją obsługiwać…i to jedynie po wstępnym przeszkoleniu!”

Wdrożenie systemu druku 3D w przedsiębiorstwie TecNiq znacznie ułatwiła firma Scarlett Inc. (http://www.3dprintedparts.com/). Na swojej stronie chwali się ona aż pięćdziesięcioletnim doświadczeniem w opracowywaniu nowoczesnych technologii oraz świadczeniu usług klientom z centralnej i zachodniej części Stanów Zjednoczonych. “Towarzyszyliśmy zespołowi technicznemu podczas instalacji urządzenia, a także przyglądaliśmy się jak eksperci z firmy Scarlett przeprowadzają testy drukarki” powiedział Condon. “Sesja szkoleniowa miała rozpocząć się około trzech dni po zakończeniu montażu zakupionego sprzętu, jednakże do tego czasu byliśmy już w stanie samodzielnie wyprodukować pierwsze prototypy. W kolejnych miesiącach nasze wysiłki zorientowaliśmy więc na usprawnianie procesu przygotowania i konfiguracji drukowanych części.”

 

Wysoka jakość wykonania i niewielkie koszty

IMG_5382

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Condon powiedział, że podczas wyboru drukarki 3D priorytetem była dla niego jakość drukowanych elementów oraz wierność stworzonego modelu względem produktu przeznaczonego na sprzedaż.

“Zakupiony sprzęt drukuje niezbędne komponenty kilka razy sprawniej niż inne drukarki 3D dostępne na rynku” przyznał Condon. “Wysoka rozdzielność wydruku 3D pozwala nam tworzyć bezkonkurencyjnej jakości soczewki. Wierność względem oryginału jest tak wysoka, że możemy bez obaw zaprezentować je klientowi jeszcze przed przystąpieniem do procesu produkcji zamówionych komponentów. Rozliczni konsumenci zamówili od nas towar niemalże natychmiast po zaznajomieniu się ze specyfiką trójwymiarowego prototypu.” Drukarka 3D ProJet 6000 pozwala nie tylko na tworzenie ponadprzeciętnej jakości prototypów, ale także przyczynia się do zauważalnych oszczędności czasu i pieniędzy.

“Przed wdrożeniem rzeczonej technologii prototypy przygotowywane były poprzez bezpośrednią obróbkę plastiku, natomiast efekt finalny nie zawsze oddawał w pełni specyfikę oferowanego produktu” powiedział Condon. “Stosowany materiał na bazie akrylu musiał być bowiem dodatkowo oszlifowany, co niejednokrotnie zaburzało geometrię soczewek.” Condon dodał także, że dzięki wzbogaceniu części drukowanych z materiału bazowego VisiJet® SL Clear o przezroczystą powłokę lakierową, możliwe stało się uzyskanie jakości powierzchni na poziomie identycznym jak ma to miejsce w produktach finalnych. “Prototypy przygotowane dla Wydziału Komunikacji Stanów Zjednoczonych spełniały wymogi techniczne od razu po opuszczeniu drukarki. Taki rezultat przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.”

Zdaniem szefa firmy, prototypy przypominają produkty finalne nie tylko jeżeli chodzi o wygląd. “Na przygotowanych modelach mogliśmy również sprawdzić efektywność oraz czasochłonność montażu części. Jeżeli nasi eksperci dopatrzyli się jakichkolwiek nieścisłości – możliwe było niemal natychmiastowe wprowadzenie niezbędnych zmian. Bez możliwości faktycznego sprawdzenia elementów, umknęłyby naszej uwadze istotne niedociągnięcia strukturalne. Dzięki zastosowaniu technologii druku trójwymiarowego mamy możliwość przygotowywania różnych typów soczewek których bazę stanowi jeden prototyp.”

Trudne do przecenienia korzyści biznesowe

Condon uważa, ze możliwość drukowania prototypów, których wygląd oraz cechy są niemalże identyczne jak te charakteryzujące produkty finalnie oferowane klientom ma bardzo pozytywny wpływ na postrzeganie firmy w branży i jej pozycję na rynku. “Stale rosnące zainteresowanie naszych klientów prototypami oferowanych produktów sprawia, że wkład w zakup drukarki szybko się zwrócił” powiedział właściciel TecNiq. “Nie tylko udało nam się opracować kilkanaście nowych modeli soczewek, ale także jesteśmy je w stanie zaprezentować klientom w formie prototypów bez ponoszenia wysokich kosztów produkcji.” Wytwarzanie prototypów to jednak nie wszystko! Condon we współpracy z firmą Scarlett używa drukarki ProJet 6000 do opracowywania produktów na zlecenie innych przedsiębiorstw. Ostatnim sfinalizowanym zamówieniem było wykonanie kilkuset spersonalizowanych osłon elektrycznych dla firmy działającej w branży CNC “Popyt na usługi drukarskie wzrasta tak szybko, że w przyszłości mogą się one stać się kolejną gałęzią naszej działalności” powiedział Condon.

Jak widać na zaprezentowanym przykładzie, kreatywne umysły wspierane innowacyjnymi technologiami osiągnąć mogą niemalże wszystko!

Comments are disabled.