Fujikon usprawnia procesy produkcyjne z ProJet 7000

W 2013 roku Apple sprzedało ponad 170 milionów iPadów na całym świecie. Fakt sprzedanych 500 milionów telefonów komórkowych iPhone razem z milionami sztuk Samsunga Galaxy (pomijając już pozostałe marki i modele smartfonów) skłania, aby stwierdzić, że rynek ten jest wręcz gorący. Podobnie, związany z nim popyt na urządzenia peryferyjne, takie jak słuchawki, po prostu eksploduje.

Fujikon, 30-letni, nagradzany producent słuchawek, jest uczestnikiem „dzikiego wyścigu” na rynku słuchawek oraz głośników dla urządzeń mobilnych. Przy rosnącej konkurencyjności, innowacyjność staje się koniecznością. Zlokalizowany w Hong Kongu Fujikon nie jest wyjątkiem, dlatego w firmie stale uatrakcyjnia się swoje produkty, opracowuje szybsze sposoby dotarcia do rynku oraz poprawia funkcjonalność swoich produktów, tj. redukcję szumu, bezprzewodowe połączenie, wysoką jakość dźwięku. Aby utrzymać swoją pozycję, wymienione działania są podstawowym wymaganiem wobec wszystkich głównych graczy rynkowych.

W 2011 Fujikon podjął pewne kroki naprzód. Zespół badań i rozwoju zrozumiał, że firma potrzebuje zastosowania nowych praktyk oraz nowych technologii w celu przyspieszenia procesu rozwoju produktu. Drukowanie przestrzenne zajmowało jedno z pierwszych pozycji na liście. W rezultacie, w czerwcu tego samego roku rada wykonawcza zleciła działowi B+R przegląd, testy oraz ocenę wszystkich głównych technologii druku 3D.

Przez kolejnych 18 miesięcy zespół porównywał serie systemów w oparciu o ustalone wymagania: duży obszar wydruku, precyzję, bardzo gładką powierzchnię wykończenia oraz odpowiednie właściwości materiałowe (zapewniające możliwość składania, wiercenia, dokręcania wydrukowanych części bez ryzyka ich złamania).

Tylko jedna drukarka spełniła wszystkie wymienione oczekiwania: ProJet 7000. Z pomocą sprzedawcy Metang Novatech Shanghai, Fujikon nabył maszynę ProJet 7000, a w maju 2013 roku, kiedy została już ona zainstalowana, a ekipa przeszkolona z jej obsługi, produkcja była gotowa do rozpoczęcia.

ProJet 7000 jest „tytanem pracy”, drukarką stereolitograficzną (SLA) od 3D Systems. Użytkownikom gwarantuje precyzję wykonania oraz uniwersalną powierzchnię zadruku 380 x 380 x 250 mm. Jej dwa lasery pozwalają na szybkie tworzenie części, jednocześnie zapewniając dokładność detali, gładkość powierzchni oraz wybór grubości warstwy. Materiał, który przetestował Fujikon, VisiJet SL Flex, charakteryzował się wytrzymałością przy próbach składania części, ich dokręcania i dopasowania, podczas gdy powierzchnia wydruku pozostawała idealna.

„Jak tylko zaczęliśmy pracę, poznaliśmy wytrzymałość jaką daje ProJet 7000” powiedział Wu Chunxiang. „To było właśnie to oszczędne wytwarzanie: wyprodukowaliśmy dokładne próbki o złożonej, arbitralnej geometrii, której nigdy wcześniej byśmy nie rozważali”.

Pracownicy z zespołów badań i rozwoju byli zadowoleni z faktu, że mogli pozostawić drukarkę ProJet 7000 drukującą w ciągu nocy, a następnego dnia byli gotowi od razu testować wydruki.

„Wejście w nasze posiadanie drukarki ProJet 7000 było natychmiastową pomocą dla naszych inżynierów i dla klientów także” stwierdził Chunxiang. „Mogliśmy opracować nowy pomysł i w ciągu zaledwie jednego dnia ocenić projekt, sprawdzić poprawność części, przeprowadzić badania akustyczne, dokonać przeglądu projektów opakowań, a przy tym wszystkim ograniczyliśmy ryzyko związane z produkcją nowego oprzyrządowania dla nowych produktów. Wcześniej ten sam proces trwałby o wiele dłużej.”

Z drukarką ProJet 7000 zakorzenioną już codziennej pracy, Fujikon upatruje kolejnych korzyści. Wstępne szacunki wskazują na 5% oszczędności w całkowitym czasie rozwoju produkcji w pierwszym roku oraz co najmniej 11% zaoszczędzonego materiału w porównaniu do starszej drukarki 3D, którą posiadał zespół. Najbardziej jednak zauważalnym wynikiem jest szybkość produkcji części, odbywa się ona aż o 62% szybciej niż przy wykorzystaniu starszych technologii Fujikon.

„Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku, ze wzrastającymi kosztami siły roboczej, musimy znajdować sposoby, dzięki którym będziemy coraz lepsi w tym, co robimy” powiedział Chunxiang. „ProJet 7000 pozwala nam zaspokajać istniejący popyt oraz konkurować na rynku. Przeprowadzamy proces rozwoju produktu efektywnie i wydajnie od początku do końca i cieszymy się z tego jak druk 3D od 3D Systems umocni naszą przewagę konkurencyjną w przyszłości.”

Galeria zdjęć:

ProJet® 7000 SD

ProJet® 7000 HD

Comments are disabled.