Drobiazgowość detalu osiągalna w druku 3D

Pierwsze skojarzenia większości ludzi z technologią druku 3D dotyczą możliwości stworzenia zupełnie zindywidualizowanych przedmiotów odpowiadających na potrzeby danej jednostki. Druk 3D jest także ekstensywnie wykorzystywany do prototypowania – stąd też ma coraz większy udział w procesie produkcji konsumenckich produktów użytkowych na masową skalę. Jego dużą zaletą, zapewniającą mu przewagę nad tradycyjnymi metodami wtrysku jest także to, że można uzyskać daną część jednorazowo i tym samym kosztem jak w przypadku produkcji seryjnej.

Oprócz powyżej wymienionych zalet, należy też wziąć pod uwagę jakość, detal i rozdzielczość wykonania. Te nie zawsze są możliwe do osiągnięcia na dowolnej drukarce 3D. Są jednak i takie, które dostarczą bardzo drobiazgowych i miniaturowych modeli.

Invent Prototyping, jedna z najstarszych rosyjskich firm specjalizujących się w szybkim prototypowaniu, wykonała na zlecenie klienta maleńki stateczek o wysokości 15.3 mm, długości 79.75 mm oraz grubości warstwy równej 16 mikronom. Ze względu na jego wysoką rozdzielczość druk trwał 11 godzin. Jak widać na fotografiach, model był niezmiernie drobiazgowy i stanowił nie lada wyzwanie. Drukarka, którą wybrano do wykonania tego zlecenia, to ProJet 3500 HD Max, uniwersalna pod względem materiałów użytkowych. Tym razem statek wykonano w plastiku o właściwościach ABS-u, aby zapewnić trwałość detali.

Galeria zdjęć:

 

Comments are disabled.