Premiera ATO Lab 13–16 listopada 2018 na FormNext
Jedną z głównych przyczyn powolnego procesu implementacji druku 3D w przemyśle jest niewielka ilość dostępnych proszków oraz długi czas wprowadzania kolejnych stopów do oferty. Wynika to z ograniczeń technologicznych obecnych we wszystkich aktualnie dostępnych rozwiązaniach do proszkowania metali oraz wysokich cen samych urządzeń. Klasyczne systemy do atomizacji są drogie, wymagają specjalnej wielkopowierzchniowej infrastruktury oraz generują bardzo duże koszty eksploatacyjne. Dotychczasowa produkcja proszków metali skupiona jest w międzynarodowych, globalnych korporacjach o dużym zapleczu finansowym.
ATO Lab może przyspieszyć badania nawet czterokrotnie!
Technologia druku 3D umożliwia tworzenie części o nieosiągalnych dotąd geometriach. W połączeniu z możliwością szybkiej i ekonomicznej produkcji proszków metali ma potencjał przyczynić się do rozwoju nieznanych dotąd materiałów, szczególnie nanomateriałów metalicznych, a w dalszej perspektywie tworzenia przełomowych produktów. ATO Lab jest odpowiedzią na rosnące potrzeby działów badawczych dostawców maszyn SLM, mniejszych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych, producentów proszków oraz instytucji naukowych. Atomizer obsługuje zarówno niereaktywne jak i reaktywne metale, tkie jak stopy tytanu, aluminium oraz magnezu. Umożliwia wytwarzanie proszków w granulacjach od 20 do 100 µm o wąskim rozkładzie wielkości cząstek. W jednym procesie produkcyjnym wytwarza do kilkuset gram materiału. Kompletny system ATO Lab obejmuje urządzenie do atomizacji oraz oprogramowanie wspierające proces produkcyjny.
ATO Lab ma potencjał znacznie usprawnić proces implementacji nowych materiałów w druku 3D z metalu. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o pracy w warunkach biurowych, przy zachowaniu wielokrotnie niższych kosztów utrzymania oraz bardzo przystępnej cenie. Takie rozwiązanie gwarantuje szybsze opracowanie nowych materiałów w jednej strukturze organizacyjnej, bez potrzeby realizacji poszczególnych etapów u podwykonawców. Użytkownicy mają lepszą kontrolę nad kolejnymi etapami przygotowania surowca, a przystępna cena urządzenia umożliwia dostęp do technologii mniejszym i średnim podmiotom.
Prace badawcze nad atomizacją firma rozpoczęliśmy 3 lata temu. Powodem była potrzeba szybkiego wytworzenia mniejszych ilości materiału wsadowego w celu przebadania oraz parametryzacji na potrzeby AM (ang. Additive Manufacturing) w metalach. Oferta producentów proszków okazała się być bardzo ograniczona, a długi proces realizacji mniejszych zamówień oraz wysokie koszty surowca uniemożliwiały ekonomiczne wykorzystanie dostępnych metod atomizacji.
3D Lab to firma z 10 letnim doświadczeniem o ugruntowanej pozycji w branży druku 3D. Jesteśmy pionierem w obszarze wdrażania profesjonalnych i produkcyjnych systemów AM na rodzimym rynku, a także zajmuje się dostawą i serwisem urządzeń w technologiach przyrostowych. Świadczy też usługi badawcze, usługi komercyjnego druku 3D oraz optymalizacji parametrów procesu przetapiania proszków metali. Szeroki zakres współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi pozwala zaoferować kompleksową obsługę w zakresie przygotowania kart technologicznych wytwarzanych materiałów. Bezpośredni kontakt z rynkiem i współpraca z instytucjami badawczymi zainspirowały firmę do prac nad nowym rozwiązaniem, czego efekt można będzie obejrzeć w trakcie nadchodzących targów FormNext od 13 do 16 listopada 2018 we Frankfurcie.
Wysyłka pierwszych urządzeń planowana jest na 1 kwartał 2019 roku.
Zainteresowanym osobom prześlemy bezpłatne zaproszenia, prosimy o kontakt z: