ATO One – pierwszy na świecie atomizer nowej generacji do produkcji proszków metali

Premiera 14–17 listopada 2017 na FormNext

Jedną z głównych przyczyn powolnego procesu implementacji druku 3D w przemyśle jest niewielka ilość dostępnych proszków oraz długi czas wprowadzania kolejnych stopów do oferty. Wynika to z ograniczeń technologicznych obecnych we wszystkich aktualnie dostępnych rozwiązaniach do proszkowania metali oraz wysokich cen samych urządzeń. Klasyczne systemy do atomizacji są drogie, wymagają specjalnej wielkopowierzchniowej infrastruktury oraz generują bardzo duże koszty eksploatacyjne. Dotychczasowa produkcja proszków metali skupiona jest w międzynarodowych, globalnych korporacjach o dużym zapleczu finansowym.

ATO-one-3D-Lab-developing-atomizer-premiere_PL

 

ATO one To pierwszy na świecie atomizer przeznaczony do pracy w standardzie biurowym. Urządzenie jest dedykowane na potrzeby technologii przyrostowych, izostatycznego prasowania na gorąco oraz tradycyjnej metalurgii proszków.

ATO One może przyspieszyć badania nawet czterokrotnie!

Technologia druku 3D umożliwia tworzenie części o nieosiągalnych dotąd geometriach. W połączeniu z możliwością szybkiej i ekonomicznej produkcji proszków metali ma potencjał przyczynić się do rozwoju nieznanych dotąd materiałów, szczególnie nanomateriałów metalicznych, a w dalszej perspektywie tworzenia przełomowych produktów. ATO One jest odpowiedzią na rosnące potrzeby działów badawczych dostawców maszyn SLM, mniejszych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych, producentów proszków oraz instytucji naukowych. Atomizer obsługuje zarówno niereaktywne jak i reaktywne metale, tkie jak stopy tytanu, aluminium oraz magnezu. Umożliwia wytwarzanie proszków w granulacjach od 20 do 100 µm o wąskim rozkładzie wielkości cząstek. W jednym procesie produkcyjnym wytwarza do kilkuset gram materiału. Kompletny system ATO One obejmuje urządzenie do atomizacji oraz oprogramowanie wspierające proces produkcyjny.

ATO-one-3D-Lab-developing-atomizer-premiere_PL2

ATO One spełnia założenia koncepcji Przemysłu 4.0. Stanowi istotny element w procesie ekonomicznej produkcji zindywidualizowanych wyrobów i krótkich serii produkcyjnych. Pracuje w nowoczesnym standardzie komunikacji poprzez WiFi, Bluetooth, USB, Micro SD, sieć Ethernet. Możliwe jest sprawne połączenie z urządzeniem oraz możliwość bezprzewodowego monitoringu procesu a także zdalnej komunikacji serwisowej.

ATO One ma potencjał znacznie usprawnić proces implementacji nowych materiałów w druku 3D z metalu. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o pracy w warunkach biurowych, przy zachowaniu wielokrotnie niższych kosztów utrzymania oraz bardzo przystępnej cenie. Takie rozwiązanie gwarantuje szybsze opracowanie nowych materiałów w jednej strukturze organizacyjnej, bez potrzeby realizacji poszczególnych etapów u podwykonawców. Użytkownicy mają lepszą kontrolę nad kolejnymi etapami przygotowania surowca, a przystępna cena urządzenia umożliwia dostęp do technologii mniejszym i średnim podmiotom.

ATO one 3DLab atomiser_premiere 2

 

 

Prace badawcze nad atomizacją firma rozpoczęliśmy 3 lata temu. Powodem była potrzeba szybkiego wytworzenia mniejszych ilości materiału wsadowego w celu przebadania oraz parametryzacji na potrzeby AM (ang. Additive Manufacturing) w metalach. Oferta producentów proszków okazała się być bardzo ograniczona, a długi proces realizacji mniejszych zamówień oraz wysokie koszty surowca uniemożliwiały ekonomiczne wykorzystanie dostępnych metod atomizacji.

3D Lab to firma z 10 letnim doświadczeniem o ugruntowanej pozycji w branży druku 3D. Jesteśmy pionierem w obszarze wdrażania profesjonalnych i produkcyjnych systemów AM na rodzimym rynku, a także zajmuje się dostawą i serwisem urządzeń w technologiach przyrostowych. Świadczy też usługi badawcze, usługi komercyjnego druku 3D oraz optymalizacji parametrów procesu przetapiania proszków metali. Szeroki zakres współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi pozwala zaoferować kompleksową obsługę w zakresie przygotowania kart technologicznych wytwarzanych materiałów. Bezpośredni kontakt z rynkiem i współpraca z instytucjami badawczymi zainspirowały firmę do prac nad nowym rozwiązaniem, czego efekt można będzie obejrzeć w trakcie nadchodzących targów FormNext od 14 do 17 listopada 2017 we Frankfurcie.

Wysyłka pierwszych urządzeń planowana jest na 3 i 4 kwartał 2018 roku.

Zainteresowanym osobom prześlemy bezpłatne zaproszenia, prosimy o kontakt z:

mariusz.lesniak@3d-lab.pl

 

 informacja prasowa do pobrania